jihlava

zábavnítechnika

Historie stolního fotbalu

Stolní hra je hra, známá především z prostředí restauračních zařízení. Tato hra je určená pro 4 hráče (2 útočníky a 2 obránce). Ovládání stolního fotbálku je založeno na 8 průchodných anebo teleskopických tyčích s madly (4x4 tyče s madly protichůdně posazených z každé strany). Stolní fotbal je však především hra vhodná k odpočinku anebo pro přátelské zapolení. Stolní fotbal je hra vhodná do každé klubovny, restaurace, chaty, školy anebo jakýchkoliv prostor / podniků, které jsou hojně navštěvovány lidmi. Stolní fotbal je hra, která se hraje zleva doprava. Cílem hry je dostat míček do soupeřovi brány. Pro jednu hru bývá většinou k dispozici 10 míčků, které se postupně vhazují na hrací plochu. Stolní fotbal je také možné využívat k rehabilitačním účelům u pacientů s poruchou koordinace zraku s pažemi.


Všeobecný popis stolního fotbalu

Rozměry stolního fotbalu bývají různé. Většinou jsou však k vidění stoly s hrací plochou 120 x 70 cm. Délka stolu stolní fotbalu se pohybuje mezi 140 až 170 cm, šířka kolem 76 cm a výška mezi 85 až 100 cm. Námi dodávané stolní fotbaly jsou většinou dodávány v tomto provedení:

  • Stolní fotbal pro 4 hráče s horním ochranným sklem
  • osvětlení vysoce svítivími LED pásky
  • skleněnou hrací plochou mincovníkem na 10 CZK, žetony, popřípadě 50 Euro centů
  • plné tyče pro ovládání hrcích panáčku a hracích míčku pro stolní fotbal
  • vodiče na míčky (jako ochrana proti ztrátě nebo odcizení míčků)
  • každý stolní fotbal je dále vybaven počítadlem pro kontrolu vhozených peněz


Stolní fotbal je zde již přes sto let

O stolním fotbale se v historii hovoří od konce druhé poloviny 19 století. Konstruktérem stolního fotbalu byl muž jménem Lucien Rosengart (1880 – 1976). Byl to zaměstnanec francouzské automobilky Citroen. Je rovněž spojován s pojmenováním stolního fotbalu názvem babyfoot anebo foosball. První výroba stolních fotbalů je připisována švýcarské firmě KICKER z Ženevy. Název jejich stolních fotbálků byl jak jinak než KICKER. Tento stolní fotbal KICKER se stal velmi polulární jak ve Švýcarsku, tak v Německu, Belgii a dalších zemích Evropy.


Stolní fotbal je rehabilitační hra

Stolní fotbal je rehabilitační hrou a to od počátku do konce druhé světové války a od té doby až dodnes. V době druhé světové války se stolní fotbal všeobecně používal k rehabilitaci válečných veteránů. Stolní fotbal je hra v současné době využívaná jako rehabilitační pomůcka s opravdu viditelnými výsledky při léčbě poruch koordinace očí s pažemi. Další využití stolního fotbalu je především k odreagování (v minulosti se například využíval k odreagování vojaků od válečných hrůz).


Mezinárodní turnaje ve stolním fotbálku

Po celém světě se začátkem 70 let začaly pořádat turnaje stolního fotbalu s mezinárodní účastí. V roce 1976 vznikla Evropská unie stolního fotbalu. V květnu 1979 přivítal šampionát celkem 36 hráčů z Anglie, Irska, Holanska, Belgie, Německa a Švýcarska. Vznikaly však při hře neshody mezi evropskými a americkými hráči v pravidlech hry. Ale i toto se postupem času vyřešilo a nyní platí stejná pravidla hry pro všechny.


Stolní fotbal v České republice

V roce 1998 byla založena Česká foosballová organizace sdružující pod sebou hráče stolního fotbalu, která je členem Mezinárodní fotbalové organizace (ITSF). V Praze se v roce 1999 konalo 1. mistrovství ve stolním fotbale ČR s hojnou účastí (6 týmu s celkem 250 hráči).

A co řící závěrem o stolním fotbale? 

 Stolní fotbal je prostě vynikající hra aktivního odpočinku a relaxace.